KAKO OD HOBIJA NAPRAVITI POSAO ?

Decoupage (dekupaž) tehnika je jedna od najstarijih tehnika ukrašavanja predmeta, koja potiče iz drevne Kine. Inače je bila tehnika siromašnih Kineza koji su je koristili kako bi oplemenili svoj životni prostor. Uz pomoću raznobojnih papira, kineski seljaci su dekorisali nameštaj, prozore, lampione. Kako nekada, tako i danas koristi se ista tehnika kako bi se dekorisali kućni predmeti.
Početkom 20. vijeka, ovoj tehnici neobično raste popularnost u Evropi, prije svega u Francuskoj, gdje je i skrojeno njeno novo ime: dekupaž. Dekupaž tehnika, ime koje sada nosi, dobila je u 20. vijeku, kada su je tako krstili inspirisani francuskom rečju „decouper“, što znači iseći ili isecati.“Decoupage” tehnika nazivana je i Umjetnošću siromašnih, a koristili su je i venecijanski majstori u 17. vijeku kako bi dekorisali nameštaj, pošto je bila jeftinija alternativa tada popularnom ali veoma skupom i rijetkom namještaju koji je oslikavan uz upotrebu kineskog laka.
Originalna dekupaž tehnika je takođe i evoluirala u neke nove stilove i tehnike. Jedna od najpoznatijih je “salvetna tehnika” i ne treba je miješati sa originalnim dekupažom.Veliko interesovanje širom svijeta za ovu tehniku je doprinijelo tome da se razvije industrija koja unaprijeđuje materijale za primjenu ove tehnike (lakovi, dekupaž papir…). Osnove dekupaž tehnike, svode se na upotrebu dekorativnih papira koji se isecaju i apliciraju na željene predmete.
Najzastupljenija je salvetna tehnika, koja se zbog svoje pristupačnosti u materijalu i prilagodljivosti različitim podlogama, najviše koristi. Odabrani motive sa papirnih isečaka se mogu aplicirati na komade namještaja od drveta, drvene okvire, ogledala, keramičke predmete, pa čak i platno. Danas je vrlo popularna i u dizajnu nakita.
Dekupaž tehnika, u kombinaciji sa raznim srodnim ili “pomoćnim” dekorativnim tehnikama (shabby chic, crackle) može uljepšati bilo koji čvrst predmet. To može biti drvo, staklo, metal, karton, keramika, pa čak i nategnuto platno. Može se koristiti na ravnim, reljefnim ali i na oblim površinama, a ove dodatne tehnike daju dekupažu utisak starine, ispucalosti i patine.
Ukoliko ovladate ovim tehnikama, vaš stan može postati mjesto iz snova, jer ćete biti u mogućnosti da prema svom ukusu i mjeri svoje mašte ukrasite neki stari komad drvenog namještaja, da dekorišete stare ramove za ogledala, odbačene kutije za nakit, flaše, albume za fotografije, stolove, ormare, čiviluke, abažure … ili pak možete izraditi svoj autentičan nakit, čija izrada, uz malo mašte, nije skupa.
Još jedna, ne manje bitna, stvar koja čini ovu tehniku atraktivnom je mogućnost da se bez velikog ulaganja i zaradi. Uz dobro osmišljen dizajn proizvoda, koji možete reciklirati, možete uz upotrebu salveta tehnike i adekvatnih lakova, proizvesti nevjerovatno atraktivne komade nakita ili namještaja, kućne galanterije ili modnih aksesoara, koje možete na bazarima ili sajmovima rukotvorina ponuditi na prodaju. Razlika između uloženog i prodatog je najmanje dva puta, a danas je sve što ima prizvuk “retro” ili “vintage” u trendu.
Da biste ovladali ovom tehnikom, potrebno je da budete strpljivi, da umijete da čekate dok vam se suši lak, i da budete pedantni, da ne pravite nabore i pregibe u papiru, jer to deformiše lik koji želite da prenesete na željenu površinu. Mnogi su pokušali da nauče tehničke finese preko internet tutorijala, ali je mnogo jednostavnije i brže otići na neki od postojećih kurseva, i uz živu riječ, za kratko vrijeme ovaldati osnovama ove jednostavne tehnike, za čiju kvalitetnu primjenu, nije potrebno neko posebno predznanje.